Chodský pes

Al_Fresco_RegeniaChodský pes je české národní plemeno, které zatím nebylo uznáno mezinárodní kynologickou federací (FCI).
Po svém případném uznání bude zařazeno do 1. skupiny FCI - skupiny Ovčáckých, honáckých a pasteveckých psů. Také bude pro zbonitování psa požadována zkouška z výkonu.

O VZHLEDU CHODSKÉHO PSA
Chodský pes je středně velkého vzrůstu, s lehce obdélníkovým formátem těla a hustou delší srstí. Převažuje černé zbarvení se světlejšími znaky v předepsaných partyjích tzv. black and tan. Kohoutková výška u feny nejlépe 49 až 52 cm, u psa 52-55cm. Váha v průměru 23-25 kg.

Jeho hlava by měla vyjadřovat radost, ale také ostražitost. Havními znaky jsou vztyčené krátké, vysoko nasazené a blízko sebe postavené uši, nejlépe porostlé dlouhými prapory jemné srsti. Optimální je tmavě hnědé oko mandlového tvaru. Čenichová partie je ideálně kratší než mozkovna.
Krk je typický delší srstí než na zbytku těla, srst vytváří efekt lví hřívy. Dobrý jedinec má hluboký hrudník, pevnou horní linii a rovný hřbet, který je v kohoutku lehce vyvýšený. V pohybu je žádoucí zachování neměnné linie hřbetu. Ocas by měl být opět bohatě osrstěn, v klidu držen volně dolů. Nesmí být stočen nad úroveň hřbetu ani vytočen do strany.

O POVAZE CHODSKÉHO PSA
Chodský pes je radostný, živý a milý rodinný společník. Miluje hry všeho druhu, proto je vhodný k lidem s aktivním stylem života. Je nutné s ním podnikat dlouhé procházky, protože miluje pohyb a volnost. Nadruhou stranu nedopustí na svého pána a je velmi neštastný, pokud mu nemůže být na blízku. Proto bude rád i v bytě, hlavně pokud bude moci svého pána střežit a dělat mu společnost. Nepleťme si jeho počínání s uznáváním  pouze jednoho pána, chodský pes naopak miluje všechny členy rodiny a vyžaduje, aby byli pospolu. S tímto plemenem je možné dělat klasický výcvik poslušnosti, včetně pachových prací a obrany či poslušnost dle zásad obedience.Taktéž všechny psí sporty, jako jsou dog dancing, dog frisbee a agility, chodského psa moc baví.       

 

 
Prohlášení o Cookies